سایت ساز چیست؟

1 26
چند اشتباه رایج در طراحی سایت
بهمن 23, 1398
1 28
تفاوت وب سایت و پورتال چیست ؟
بهمن 23, 1398

سایت ساز چیست؟

1 27


سایت ساز نرم افزار آماده ای است که جهت طراحی وب سایت توسط برخی افراد یا شرکت‏ها‎ برای پیاده سازی صفحات وب کاربرد دارد. در این نرم افزار از سیستم یا cms یا پرتال‏ها‎ی آماده روی سرور استفاده می‎شود و با نام مخفف CMS نامیده می‎شود. این نام کوتاه شده عبارت Content Management System، یک نرم افزار روی سرور است که برای مدیر سایت این قابلیت را ایجاد می‎کند تا محتوای سایت خود را بدون نیاز به طراحی مجدد سایت تغییر دهد. مدیر سایت نیاز دارد تا یکبار سیستم CMS را طراحی و سپس برنامه نویسی و تعدادی قالب آماده برای صفحات را ایجاد و آنها را بر روی سایت کاربر نصب نماید. 


امکانات سایت ساز

با استفاده از امکانات سایت ساز، مدیر سایت می‎تواند صفحاتی را از آن کم یا به آن اضافه یا ویرایش  کند. سایت ساز در مقابل سیستم‏ها‎ی ثابتی همچون HTML، قابلیت بیشتری دارند که در آن کاربر می‎تواند به راحتی مطالب موجود در سایت خود را بروزرسانی کند. سیستم‏ها‎ی وب مدیریت محتواWCM ، WCMS و یا Web CMS یک سیستم نرم افزاری مدیریت محتوا (CMS) محسوب می‎شوند که به عنوان یک برنامه تحت وب برای پیاده سازی، ساخت و مدیریت محتوای HTML شناخته و از آن برای مدیریت و کنترل، محتویات وب (اسناد HTML و تصاویر مربوطه) استفاده می شود. از جمله امکانات سایت سایز می‎توان به ایجاد محتوا، کنترل محتوا، ویرایش و توابع تعمیر و نگهداری ضروری وب سایت اشاره کرد.

علاوه بر این، نرم افزار سایت ساز کاربران خود را قادر می‏سازد تا سایت خود را براساس گزینه‏ها‎ی مورد نظر خود طراحی و راه اندازی نمایند. این سیستم دارای مجموعه ای از امکانات محدود و از پیش تعیین شده است که مدیریت سایت را آسان می‎کند. البته مدیران سایت‏ها‎ باید توجه داشته باشند که در کنار استفاده از این نرم افزار، الگوریتم های گوگل را رعایت کنند.


انواع سایت ساز

آنلاین (تحت وب) : نرم افزارهایی تحت وب که توسط برخی از شرکت‏ها‎ به طور اختصاصی طراحی شده اند و در اختیار کاربران قرار می‎گیرند. از جمله این نوع سایت ساز‏ها‎ می‎توان به سایت ساز پرتال اشاره کرد. سایت ساز تحت وب کاربران را قادر می‎سازد تا وب سایت شخصی خود را به آسانی راه اندازی کنند. بواسطه این نوع سایت ساز می‎توان وب سایت‏ها‎ی تجاری و تبلیغاتی راه اندازی کرد. علاوه بر این، سیستم آنلاین امکان مدیریت آسان محتوا را نیز به کاربران می‎دهد.

آفلاین (نرم افزار): سایت سازهای آفلاین، برای نصب بر روی کامپیوترهای شخصی استفاده می‎شوند. کاربران با استفاده از نرم افزار افلاین می‎توانند وب سایت خود را طراحی و پس از تکمیل تمامی مراحل، آن را بر روی ‏ها‎ست و دامنه مورد نظرشان راه اندازی کنند. نرم افزارهای افلاین با نام «نرم افزارهای طراحی سایت» شناخته می‎شوند.

تفاوت سایت سازهای آنلاین و آفلاین

در حالی که سایت سازهای آنلاین معمولا از کاربران خود درخواست می‎کنند تا قبل از استفاده از امکانات، اقدام به ثبت نام کنند، در سایت سازهای آفلاین این امکان وجود ندارد.

برخی از نرم افزارهای سایت ساز به منظور تبلیغات، نمونه وبسایت‏ها‎ی ساخته شده را در اختیار مشتریان قرار می‎دهند. امکاناتی که سایت سازهای آنلاین در اختیار افراد قرار می‎دهند، مجزا از انواع دیگر می‎باشد. در این نوع سایت سازها، سرعت بالا و رابط کاربری پنل به عنوان یک مشخصه مهم محسوب می شود. همچنین همه افراد می‎توانند بدون داشتن هیچگونه مهارت برنامه نویسی، از سامانه‏ها‎ی سایت ساز استفاده کنند. این در حالی است که در سایت سازهای آفلاین نیازمند تخصص هستیم و اغلب توسط طراحان وب سایت حرفه ای استفاده می‎شود.

 خدمات و پشتیبانی فنی در سایت سازهای آنلاین فراهم شده است که با استفاده از فایل‏ها‎ و ویدئوهای آموزشی می‎توان کاربران را راهنمایی کرد. در حالی که چنین امکانی برای سایت سازهای افلاین وجود ندارد.

× | چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟